Kvalita zaručena / našimi vnitřními hodnotami

DOWN bude vždy ručit za kvalitu samotné konstrukce i kvalitu použitých materiálů.

Každá lyže je ručně vyráběna v Evropě. Spolupracujeme s našimi dodavateli, abychom přezkoumali a otestovali nové materiály, avšak vždy ponecháme jádro tří prvků, abychom zajistili soudržnost kvality a lyžařského zážitku lyže DOWN.

Core Elements

  • Full Wood Core
  • Sidewall Construction
  • Carbon/Fiberglass

Ski Layup / Activate the Hotspots

Base & Finishing

Our skis go through an extensive in-factory finishing process using only the finest, computer-controlled machines available. All skis are die-cut, base ground and structured to ensure that they're completely flat and fast in all snow conditions, the edges are bevelled and polished to our specifications and all skis are waxed and ready to use from the moment they're delivered to you.

Edges

All our skis come with full-wrap steel edges which are set in VDS rubber tape for the best possible adhesion to the woodcore.

Sidewalls

Stepped-profile, 10 degree ABS sidewalls with a filleted top edge combine easy tuning, durability and reduced topsheet chipping with the best power transmission. Just one of the many details that make our skis better than ever.

Carbon Layup

All our skis use a combination of carbon and glass fibres. Carbon provides added snap and reduces the overall weight of the skis, glass fibers keep the skis damp and eliminate the overly reactive feel found in pure carbon constructions. Our carbon laminates are all new this season, with a non-crimp triaxial sheet taking the place of the normal twill fabric found in most carbon applications. Carbon laminates increase the flex life of your skis significantly through greatly reduced fiber fracture and fiber-matrix debonding, which is how most skis lose their pop and life. Our skis are not just lighter and of better value, they also greatly outlast the competition, providing you with a solid, dependable and fully performing ride for years to come.

Fibreglass Layup

All our skis come with fiberglass reinforcement plates under the binding area, providing you with a secure connection in a smoothly flexing ski.

Vibration Dampening

Our edges are set in VDS rubber tape. This tape helps to bond the edge with other laminates in the ski's construction and provide an effective damper for unwanted vibrations, keeping our skis' performance smooth and consistent.

Core

We use wood cores in all our skis. The properties of wood are unmatched for this application by any synthetic material. We use a combination of ash and poplar in most of our skis, which strikes the balance between light weight and high performance perfectly. Our lightest skis in the YW8-series are built with a full paulownia core, which reduces the skis weight significantly while keeping performance on the highest level.

Topsheet

We use only the highest quality structured polyamide top sheets. Polyamide is unmatched when it comes to strength, durability and aesthetic appeal. The topsheet structure serves to further enhance resistance to wear and reduces the tendency of snow getting stuck on the topsheet in wet conditions.

Tvarování / Koncept velkeho poloměru (LRC)

Tato jedinečná filosofie tvarování je součástí našich touringových a big-mountain lyží.

Co je LRC?

LRC – koncept velkého radiusu, je komplex promÄ›nlivého bočního vykrojeni, jehož průmÄ›rný radius je 41m.  Å pička lyže má radiální boční Å™ez, zatímco část pod botou a patka jsou eliptické. Čísla v Å™ezu jsou 29m na Å¡pičce lyže, 55m  pod botou a 35m pod patkou, měřeno nezávisle časopisem Fri Flyt. LRC je kombinován s profilem freeride rocker, který dává nejvyšší stabilitu, pÅ™edvídatelnost a snadné použití ve vÅ¡ech snÄ›hových podmínkách mimo sjezdovku.

Stabilita / předvídatelnost

Při lyžování v obtížných podmínkách,nebo daleko od upravené trati by pro vás mělo být na prvním místě mít předvídatelné a spolehlivé lyže. Díky velkému poloměru jsou lyže mnohem stabilnější a předvídatelnější u všech typů sněhu, se kterými se můžete setkat. Minimální výřez (rozdíl mezi šířkou středu a šířkou špičky/patky) a nízký úhel v místě mezi sněhem a lyžím znamená, že se lyže nikdy nekouše ani nenoří do sněhu, což je běžný problém s lyžemi s krátkým poloměrem .

 

Výhody 

U lyží s lehkou konstrukcí je velký poloměr kompenzací pro dobrou stabilitu a pomáhá tomu, aby se lyže chovaly v těžkých sněhových podmínkách lépe. Z tohoto důvodu obsahují všechny naše super lehké lyže LRC.

Jízda v prašanu

V prašanu nejezdíte po hranách lyže, ale spoléháte se na ohyb lyže do požadovaného oblouku, nebo oblouky jednoduše smýkáte. LRC pro vás znamená, že špička ani patka lyže se do sněhu neboří ani nesekají, v oblouku se přizpůsobí a dělají vaše lyže předvídatelné a dobře reagující i při nezodpovědně vysoké rychlosti.

Big mountain 

Pro big.mountain freeride hraje předvídatelnost prim a LRC je tak přirozeně integrovaná do SD105, která je naší špičkou nabízející jízdu na plný plyn.

Technology / Building better skis

Full Sandwich Construction

10 Degree ABS Sidewalls

360° 2.3mm/1.9mm Edges

ISO 7200 Die Cut Bases

Poplar/Ash Core

Super Light Paulownia Core

Vibration Dampening System

Continuous Elliptical Rocker

Carbon Layer

Rolled Topsheets

Non-Crimp Carbon

Triaxial Fibreglass

Metal Layer

Metal Tail Protectors

Flax Unidirectional Layer